School Committees

School Committees

 

School Management Committee (MC)

1. Mr. Kalsang Phuntsok          (Director)

2. Mr. Phuntsok Tashi               (Principal)

3. Mr. Dawa Gyatso                 (Sr. Headmaster)

4. Mr. Tenzin Sangpo               (Jr. Headmaster)

5. Mr. Kunsang Dorjee             (Sr. Accountant)

6. Mrs. Dawa Tsamchoe           (Head Nurse)

7. Ven. Gyaltsen Kunsang        (Home-Incharge)

8. Mrs. Ngawang Tsewang       (Mother’s Representative)

9. Mr. Ngawang Choephel        (Staff Welfare Chairman)

 

CULTURAL COMMITTEE

1. Geshe Gyaltsen                    (Chairperson)

2. Geshe Gompo Tashi             (Secretary)

3. Mrs. Tashi Dolma                 (Jr. Section)

4. Mrs. Tenzin Ghakyi              (Jr. Section) 

5. Mr. Dasel                              (Jr. Section)

6. Mrs. Chonyi Lhamo              (Principal Office)

 

STAFF WELFARE COMMITTEE

1. Mrs. Dawa Tsomo                (Jr Section)

2. Mr. Kalsang Tenzin              (Kitchen Section)

3. Mrs. Tsering Youdon            (Home Mother)

4. Mr. Ngawang Choephel        (TGT, Tibetan)

 

GAMES COMMITTEE

1. Mr. Dawa Gyatso                (Chairperson)

2. Mr. Wangchuk Tsering         (Secretary)

3. Mr. Namgyal Tenzin            (PET Member)

4. Mr. Tenzin Rinzin                (Songtsen House)

5. Mrs. Tsultrim                        (Songtsen House)

6. Ms. Tsering Tashi                 (Trisong House)

7. Ms. Phuntsok Yangzom         (Trisong House)

8. Mrs Chemi Lhanzom             (Nyatri House) 

9. Mr. Kunchok Tsering           (Nyatri House) 

10. Mrs. Lhakpa Bhuti(PGT)    (Triral House)

11. Mrs. Yeshi Choedon          (Triral House)

 

ADVISORY COMMITTEE

1. Mr. Tenzin Sangpo               (Chairperson)

2. Mr. Tenzin Phuntsok            (Sr Secretary)

3. Mr. Tsering Topgyal             (Member)

4. Mrs Pasang Tsamchoe          (Member)

5. Mrs. Sangay Tsamchoe         (Member)

6. Mrs. Samten Woeser            (Member)

7. Mr. Tashi Tsephel                  (Member)

8. Mrs. Dolma Yangkyi            (Member)

 

HEALTH COMMITTEE

1. Mrs. Dawa Tsamchoe          (School Nurse) 

2. Ms. Tsering Nyima              (PGT, Pol)

3. Mrs. Tenzin Wosel                (Counselor)

One Class                                 (will select at the begining of year)

         

 

SCHOOL SAFETY COMMITTEE

1. Mr. Kalsang Phuntsok           (Director)

2. Mr. Phuntsok Tashi               (Principal)

3. Mr. Dawa Gyatso                (Sr. Headmaster)

4. Mr. Tenzin Sangpo              (Jr. Headmaster)

5. Mr. Kunsang Dorjee            (Senior Accountant)

6. Mrs. Dawa Tsamchoe          (Head Nurse)

7. Ven. Gyaltsen Kunsang          (Homes Head)

8. Geshe Gyaltsen                     (Philosophy Teacher)

9. Mr. Namgyal Tenzin             (Senior PET)

10. Mr. Wangchuk Tsering       (Junior PET)

11. Mrs. Tenzin Wosel             (Counsellor)

12. Mr. Migmar Tsering            (School Driver)

13. Mr. Sithar Trinley               (Estate Manager)

14. Ms. Chemi Dolkar              (Principal’s Secretary) 

15. Mr. Kunchok Tsering           (P.G.T. Geography)

16. Mr. Dhondup Gyaltsen       (P.G.T. Geography)

17. School Captains, Prefects and Class Monitors.

 

SUBSTANCE ABUSE COMMITTEE

1. Mr. Tenzin Sangpo               (Jr .Headmaster)

2. Mrs. Nyima

3. Mrs. Tsering Paldon

4. Mr. Wangchuk Tsering

5. Mr. Ramchand

6. Mrs. Tenzin Wosel

7. Ms. Tsering Nyima

8. Mrs. Pasang Tsamchoe

 

CATERING COMMITTEE

1. Mr. Kalsang Phuntsok            (Director)  

2. Ven.Gyaltsen Kunsang         

3. Mr. Kunsang Dorjee 

4. Mr. Tashi Tsephel 




POCSO (Protection of Children from Sexual Offence Team)

 

1. Mr. Kalsang Phuntsok          (Director)

2. Mr. Phuntsok Tashi               (Principal)

3. Mr.Nyima Dhondup              (Sr. Assist. Headmaster)

4. Mr Wangchuk Tsering           (Jr. Assist. Headmaster)

5. Ven. Gyaltsen Kunsang        (Home-Incharge)

6. Mrs Tenzin Wosel                 (School Counsellor)

6. Mrs. Dawa Tsamchoe           (Head Nurse)

7. Master Kunchok Menjo        (Student Representative)

8. Miss Lhakpa Dolma              (Student Representative)

 

*********************************************************

SCHOOL CAPTAINS

1.     Master Kunchok Menjo  Head Boy

2.     Miss Lhakpa Dolma       Head girl

 

SCHOOL PREFECTS

1.     Master Tenzin Kalden

2.     Master Tsering Tenzin

3.     Master Tenzin Tsonyi

4.     Miss Digi Yangzom

5.     Miss Ngawang Lhamo

6.     Kalsang Dekyi

7.     Master Tenzin TAshi

8.     miss Tsering Phurbu

 

JUNIOR PREFECTS

1.     Master Lobsang Soepa

2.     Master Jangchup

3.     Miss Tsetan dolma

4.     Miss Sumchu

 

0 comments:

Post a comment